Zrozumieć pedicure: od pielęgnacji stóp do rodzajów oferowanych zabiegów

Pomimo że stopy są często ukrywane pod warstwą obuwia, ich właściwa pielęgnacja to konieczność, a nie luksus. Wyjątkowo istotne staje się to podczas ciepłych miesięcy, kiedy nosimy sandały lub inne odkryte buty. W tym okresie salony kosmetyczne przeżywają prawdziwe oblężenie, związane głównie z chęcią wykonania pedicure. W tym artykule znajdziesz szczegółowy opis tego zabiegu, dowiesz się, na czym on polega, jak go przeprowadzić samodzielnie w domu oraz jakie są jego różne typy.

Podstawowe rozróżnienie w ramach pedicure obejmuje dwie kategorie: pedicure kosmetyczny i leczniczy, nazywany również podologicznym. Pierwsza forma obejmuje profilaktyczną pielęgnację zdrowych stóp i paznokci u stóp. Jej celem jest utrzymanie skóry stóp w doskonałym stanie oraz zapobieganie problemom związanym ze skórą i paznokciami. W zależności od używanych narzędzi i preparatów, wyróżnia się pedicure frezarkowy i kwasowy.

W ramach pedicure klasycznego można także wyróżnić dodatkowe typy. Pedicure biologiczny to najłagodniejsza forma pielęgnacji, podczas której nie stosuje się metalowych narzędzi. Natomiast pedicure hybrydowy, tytanowy czy winylowy różnią się od siebie w zależności od rodzaju lakieru używanego do zdobienia paznokci. Wszystkie te procedury mogą być realizowane przez wykwalifikowane pedikiurzystki, kosmetyczki, kosmetologów lub podologów.

Drugim podstawowym rodzajem pedicure jest pedicure leczniczy, który poza pielęgnacją stóp, umożliwia również usunięcie różnego rodzaju zmian chorobowych. Ten typ zabiegu może eliminować takie problemy jak odciski, modzele, nagniotki, a także wrastające paznokcie. Tego typu specjalistyczne zabiegi mogą być wykonane wyłącznie przez doświadczonych podologów posiadających odpowiednie uprawnienia lub lekarzy.

Pedicure kosmetyczny obejmuje wykonanie szeregu czynności pielęgnacyjnych: oczyszczenie skóry stóp, usunięcie zrogowaciałego naskórka, przycięcie i pomalowanie paznokci u stóp oraz odżywienie skóry stóp. Z kolei w ramach pedicure leczniczego podejmuje się dodatkowo leczenie zmian chorobowych na skórze stóp i paznokciach.

Pedicure to nie tylko zabieg upiększający, ale przede wszystkim pielęgnacyjny. Regularne jego wykonywanie jest dowodem troski o zdrowie i wygląd skóry stóp. Pedicure pomaga usunąć zrogowaciały naskórek, poprawia wygląd paznokci u stóp przez ich właściwe skrócenie i pomalowanie. Dodatkowo nawilża i regeneruje skórę stóp oraz pomaga zmniejszyć lub całkowicie usunąć nieestetyczne i bolesne zmiany na stopach, takie jak nagniotki.