Pytania dotyczące różnych diet, takich jak paleo, dieta sokowa czy śródziemnomorska, coraz częściej zamiast do specjalistów kierujemy do wyszukiwarek internetowych. Zamiast korzystać z wiedzy profesjonalnych dietetyków czy lekarzy, szukamy odpowiedzi u dr Google.
Niemniej jednak, mimo że rocznie około 1000 osób kończy studia związane z żywieniem człowieka w Polsce, dostęp do profesjonalnej pomocy dietetyka pozostaje dla wielu nieosiągalny. Znaczna liczba placówek medycznych, w tym lokalne poradnie, nie oferuje stałych konsultacji z dietetykiem. Nasza wiedza na temat leczenia chorób powiązanych z dietą, takich jak otyłość, cukrzyca, hipercholesterolemia czy miażdżyca jest również ograniczona. Stąd też ogromne zainteresowanie informacjami na temat żywienia dostępnymi w internecie.
Raport Google Zeitgeist ilustruje rosnącą popularność internetowych metod odchudzania. Często sięgamy po rozwiązania obiecujące „szybkie efekty”, ignorując rady na temat zdrowego odchudzania. Co więcej, anonimowość w sieci umożliwia nam dostęp do ekstremalnych diet, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Agnieszka Piskała, Starszy Specjalista ds. Żywienia firmy Nestlé S.A., mówi o tym, co internet może nas nauczyć o żywieniu.