Zaklęcie hawajskiego masażu lomi lomi: niezwykła historia, działanie i efekty

Współcześnie coraz więcej osób dostrzega wartość relaksacyjnych masaży, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Lomi lomi to szczególny rodzaj masażu pochodzący z Hawajów, którego głównym celem jest poprawa stanu fizycznego oraz psychicznego człowieka. Jest to praktyka oparta na filozofii hawajskiej, gdzie kluczowe znaczenie ma harmonia ciała i umysłu, swobodny przepływ energii oraz siła miłości. Ale co sprawia, że masaż lomi lomi jest tak unikalny?

Masaż lomi lomi to starożytna hawajska sztuka pracy z ciałem, znaną na wyspach od setek lat. W innych rejonach świata ten rodzaj terapii zyskał na popularności dopiero w drugiej połowie XX wieku. W tłumaczeniu na język hawajski słowo „lomi” oznacza „naciskanie”, „ugniatanie”, „praca nad zewnętrznym i wewnętrznym aspektem”. Inne tłumaczenie tego terminu to „dotyk miłującej łapy kota”. Powtórzenie słowa „lomi” podkreśla siłę i intensywność nacisku, co przekłada się na wyjątkowe uczucie błogości przenikającej zarówno ciało, jak i umysł. Masaż lomi lomi zapewnia relaks i spełnia potrzebę bliskości fizycznej.

Hawajska filozofia, zwana huną, widzi człowieka jako integralną część natury, zdolną do samouzdrawiania, a miłość jest narzędziem umożliwiającym ten proces. Podczas masażu lomi lomi, terapeuta pomaga uwolnić skrywane wewnątrz nas siły uzdrowicielskie. Wg wierzeń Hawajczyków, ten rodzaj masażu ma na celu uruchomienie przepływu energii w ciele, co przekłada się na zdrowie, dobrą kondycję i eliminację negatywnych napięć. Filozofia życia mieszkańców Hawajów, gdzie lomi lomi odgrywa istotną rolę, mówi o właściwościach leczniczych tego masażu, ale także o jego sile w kontekście głębokiej transformacji osobistej i autentycznego „spotkania” z własnym ciałem i duszą.

W czasach starożytnych rytuał masażu lomi lomi był zastrzeżony jedynie dla królów i elit społecznych. Zabieg stosowano przed ważnymi wydarzeniami, takimi jak koronacja królewska, dorosłość, długa podróż czy podejmowanie istotnych decyzji. Ceremonia związana z masażem trwała kilka godzin, a nawet dni, i była połączona ze świętym tańcem hula oraz pieśniami hawajskimi. Masaż przeprowadzano na kamiennym ołtarzu pod dozorem kahunów – najwybitniejszych mistrzów uzdrawiania. Wiedza o lomi lomi była przekazywana ustnie z pokolenia na pokolenie.

Wykonywanie masażu lomi lomi polega na pracy nad całym ciałem, wykluczając jedynie części intymne. Zabieg odbywa się przy użyciu rozgrzanego olejku, który rozprowadza się bezpośrednio na skórze, aby zwiększyć doznania sensoryczne. Osoba korzystająca z masażu powinna być naga, ale z zasłoniętymi ręcznikiem partiami ciała. Szczególną rolę w czasie sesji odgrywa odpowiednio dobrana hawajska muzyka mająca wprowadzić w stan relaksu i harmonii. Sesja trwa od 1,5 do 2 godzin.

Terapeuta powinien stosować indywidualne podejście do klienta, reagując na sygnały płynące z jego ciała. Ruchy wykonywane podczas zabiegu są płynne i proste, mają oddawać ruchy występujące w naturze, np. ruch fal morskich czy kołysanie palm przez wiatr. Techniki stosowane przez masażystę są zawsze dopasowywane do potrzeb klienta, gdyż istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania.