Odkrywanie tajemnic Cyklad to jak odbywanie podróży do korzeni greckiej mitologii. Te wyspy są domem dla bogów takich jak Apollo, Posejdon, Dionizos i wielu heroicznych postaci z mitów. Cyklady zostały ukształtowane w sposób wręcz mityczny – wedle legendy stworzył je Posejdon, bóg panujący nad oceanami. Zirytowany postawą nimf, jednym potężnym gestem przemienił je w archipelag, który stał się znany jako Cyklady.
Pełne historii Cyklady są otoczone przez Morze Egejskie. Nazwa morza pochodzi od imienia króla Egeusza, którego syn, Tezeusz, ruszył pokonać Minotaura na Krecie. Ojciec i syn ustalili znak: jeżeli Tezeusz powróci triumfując, na statku powiewać będzie czerwony żagiel, jeśli jednak polegnie – czarny. Niestety, Tezeusz nie dotrzymał umowy i nie zmienił koloru żagla na czerwony po swoim powrocie. Uznawszy to za zły omen, zrozpaczony ojciec skoczył do morza. Od tamtej pory nosi ono nazwę Egejskie.
Pierwszym punktem naszej wyprawy jest Mykonos, wyspa, której nazwa najprawdopodobniej pochodzi od imienia mitycznego króla Mykonosa. W mitach greckich Mykonos jest miejscem, gdzie Zeus stoczył bitwę z tytanami. Niektóre legendy mówią, że to właśnie na tej wyspie Zeus pokonał tytanów. Można tu dostrzec porozrzucane skały i kamienie, które rzekomo są śladami po tytanach.
Naxos to największa wyspa w archipelagu Cyklad, znanym ze swojej historii, architektury i mitologicznych powiązań. Zgodnie z grecką mitologią, Zeus – naczelnik bogów – dorastał tu, chroniąc się przed gniewem ojca Kronosa i syna Dionizosa, boga winorośli. Dionizos obdarzył tę wyspę żyzną ziemią ze względu na swój podziw dla niej. Tezeusz przyprowadził tutaj Ariadnę do labiryntu Minotaura. Nazwa „Naxos” prawdopodobnie pochodzi od imienia Noxosa, mitycznego herosa i syna Polemona, który skolonizował wyspę osadnikami z Azji Mniejszej. Według jednej z legend, Naxos był synem Apollo. Kolejna legenda mówi o Ariadnie, którą Tezeusz zostawił na Naxos. Niedaleko Naxos Posejdon po raz pierwszy zobaczył i porwał Amphitritę, jedną z Nereid, boginię morza i swoją późniejszą żonę.