Torbiele zatok: przyczyny, objawy i metody leczenia

Torbiel w zatoce to schorzenie, które choć niewielkie, może przysporzyć wielu kłopotów. Jest jednym z kilku różnych typów chorób zatokowych, do których należą także ostre i przewlekłe zapalenia, grzybica oraz polipy. Właściwym powodem powstania torbieli w zatoce jest często długotrwały proces zapalny, spowodowany na przykład krzywą przegrodą nosową, alergiami czy infekcjami. Te czynniki prowadzą do obrzęku śluzówki oraz nadmiernego wydzielania śluzu z nosa, co skutkuje zablokowaniem zatok. Wśród symptomów występowania torbieli na zatokach można wymienić ból głowy podczas pochylania, chrapanie czy uczucie osłabienia. Zasadniczo leczenie polega na zabiegu operacyjnym.

Zatoki nosowe (przynosowe) to naturalne jamy powietrzne, które znajdują się w kościach twarzoczaszki i są połączone z jamą nosową przez naturalne otwory. Wspomniane zatoki to te czołowe, szczękowe, sitowe oraz klinowe. Pełnią one istotne funkcje takie jak rezonacja głosu, nawilżanie wdychanego powietrza, ochrona delikatnych struktur wewnątrzczaszkowych poprzez amortyzację czy też izolacja termiczna. Normalnie, wydzielina śluzowa produkowana w zatokach jest odprowadzana do jamy nosowej.

Jednakże, w sytuacji kiedy rozwija się stan zapalny, dochodzi do gromadzenia się tej wydzieliny, obrzęku błony śluzowej wyściełającej zatoki, co czasami prowadzi do zablokowania otworów odprowadzających ją i skutkuje powstaniem torbieli zatok.

Na ogół choroby zatok mają swój początek w długotrwałej infekcji wirusowej lub bakteryjnej górnych dróg oddechowych. Niektóre z nich mogą być także powiązane ze schorzeniami stomatologicznymi. Zatoki są częściej chore u osób cierpiących na alergiczny nieżyt nosa, astmę czy u osób z anomalią anatomiczną – skrzywieniem przegrody nosowej czy przerostem migdałków podniebiennych lub gardłowego. Wśród najbardziej powszechnych chorób zatok wymienia się: ostre i przewlekłe zapalenia, grzybicę, polipy oraz torbiele zatok. Mogą tu również występować nowotwory, zarówno te łagodne jak i złośliwe.