Często nie zastanawiamy się nad tym, jaką sól spożywamy – większość z nas jest przyzwyczajona do białej soli kamiennej, którą wydobywa się w kopalniach. Pojawiła się też alternatywna propozycja – sól morska, tworzona poprzez odparowywanie wody morskiej. Jednak obecnie coraz więcej osób rozgląda się za alternatywą dla tradycyjnej soli i pojawia się pytanie – czy lepsza będzie sól różowa czy czarna? Zastanawiamy się skąd pochodzą kolorowe sole i jakie mają wartości odżywcze?
Choć nie brakuje osób, które zupełnie rezygnują z soli w diecie, wielu dietetyków i lekarzy stanowczo odradza taki krok. Dlaczego? Chlorek sodu, który jest integralną częścią soli, jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Oczywiście, powinniśmy spożywać go w umiarkowanych ilościach. Sól jest kluczowa zarówno w procesie krwiotwórczym, jak i w produkcji kwasu solnego, który uczestniczy w trawieniu. Dodatkowo, ma istotne znaczenie w utrzymaniu odpowiedniego stopnia nawodnienia organizmu. Jeżeli jej brakuje, organizm zaczyna zabierać wodę z komórek ciała. To właśnie sól jest odpowiedzialna za utrzymanie równowagi elektrolitowej w naszym organizmie.
Skoro sól jest nam niezbędna, powinniśmy dokonywać wyboru jej typu z myślą o tym, co będzie najbardziej korzystne dla naszego organizmu. Na pewno nie jest to tradycyjna, oczyszczona sól kamienna, która składa się w 97.5% z chlorku sodu i nie oferuje wielu innych wartości odżywczych.
W porównaniu do niej, dużo lepiej prezentuje się różowa sól himalajska, której barwa jest wynikiem dużej zawartości minerałów. Jest ona wydobywana manualnie w Himalajach w Pakistanie i uznawana jest za najczystszą sól na świecie, z racji swojego naturalnego pochodzenia. Praktycznie nie zawiera żadnych zanieczyszczeń, które trzeba by usuwać chemicznie, co czyni ją produktem 100% naturalnym.
Często mówi się, że sól różowa zawiera aż do 84 minerałów. Nie ma jednak pełnej zgody naukowców co do dokładnej proporcji tych składników. Pewne jest to, że oprócz chlorku sodu, sól himalajska zawiera takie minerały jak: potas, magnez, fosfor, wapń, chrom, mangan, cynk, żelazo, selen, brom i jod. To dzięki nim ma ona swój charakterystyczny różowy kolor.
Sól różowa ma szerokie zastosowanie, zarówno w kuchni jak i w pielęgnacji ciała. Można ją dodawać do kąpieli w celu łagodzenia problemów skórnych, takich jak atopowe zapalenie skóry, egzemy czy trądzik. Kąpiele z dodatkiem soli himalajskiej pomagają również w przypadku reumatyzmu, nawracających infekcji oraz problemów ginekologicznych.
W przypadku problemów związanych z niedostatecznym nawodnieniem organizmu, poleca się spożywanie wody z dodatkiem soli himalajskiej i soku z cytryny.