Bóle kręgosłupa stoją na drugim miejscu na liście najczęściej zgłaszanych dolegliwości bólowych na całym globie, zaraz po bólach głowy. Jak stwierdza Światowa Organizacja Zdrowia, to właśnie one są dominującym powodem niepełnosprawności oraz mogą prowadzić do uzależnienia od opiatów wynikającego z nadmiernego ich stosowania. Powstaje pytanie, jak skutecznie radzić sobie z tą przypadłością w sposób mniej ryzykowny dla zdrowia? Skąd tak naprawdę wywodzą się nasze kłopoty z kręgosłupem?
Prestiżowy magazyn naukowy „The Lancet” w 2023 roku przedstawił wyniki badania, które ukazały, że aż 619 milionów osób na świecie deklaruje ból w dolnej partii kręgosłupa. Szacuje się również, że liczba ta ma wzrosnąć do 843 milionów do roku 2050. Kobiet jest nieznacznie więcej wśród osób cierpiących na ten rodzaj bólów, a intensywność dolegliwości zwykle wzrasta po przekroczeniu 45 roku życia, osiągając apogeum w podeszłym wieku.
Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia lub wykonują pracę wymagającą dużej siły fizycznej, takiej jak podnoszenie, pchanie czy ciągnięcie ciężarów, są bardziej predysponowane do doświadczania bólu kręgosłupa. Nie można zapomnieć także o innych istotnych czynnikach ryzyka, jak na przykład otyłość czy wysoki poziom stresu.