Zjawisko rzadkich włosów jest dość powszechne i może być spowodowane przez wiele czynników, takich jak niezdrowe nawyki żywieniowe czy stosowanie niektórych leków. Włosy mogą stać się cienkie i rzadkie również w wyniku niewłaściwej pielęgnacji albo błędów w stylizacji. Jak można zagęścić i pogrubić włosy? Kluczem do zdrowszych i gęstszych włosów jest wprowadzenie zmian w diecie oraz zastosowanie naturalnych kosmetyków i odżywek. Przydadzą się też odpowiednio dobrane cięcia i fryzury, które optycznie zwiększą ich objętość.
Rzadkie włosy – czynniki powodujące przerzedzenie
Jest wiele przyczyn, które mogą prowadzić do wypadania włosów. Przyczyny te są różnorodne i mogą wiązać się zarówno z czynnikami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Często problem rzadkich i cienkich włosów jest efektem prowadzenia niezdrowego trybu życia, w tym zwłaszcza niewłaściwej diety, która prowadzi do niedoboru niezbędnych witamin i minerałów, które są kluczowe dla zdrowia włosów. Wśród najważniejszych witamin wspomagających zdrowie włosów wymienić można między innymi witaminę A, która chroni włosy przed przesuszeniem i rozdwajaniem się, witaminę E, która neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, a także biotynę, czyli witaminę H, która zapobiega wypadaniu włosów. Jednocześnie ważne jest spożywanie minerałów takich jak cynk, żelazo, miedź i jod.
Intensywne wypadanie włosów może wynikać z nieodpowiedniej pielęgnacji albo agresywnej stylizacji. Częste suszenie gorącym powietrzem, prostowanie, backcombing, kręcenie loczków, wysoko upięte fryzury, ciasne kucyki i warkocze, farbowanie i rozjaśnianie – wszystko to może przyczynić się do podrażnienia skóry głowy i mieszków włosowych, co z kolei osłabia włosy i sprawia, że stają się rzadkie.
Przerzedzenie włosów może być również wynikiem problemów hormonalnych. Kobiety po porodzie, z zaburzeniami tarczycy, nadmiarem androgenów, zespołem policystycznych jajników czy będące w okresie menopauzy mogą zmagać się z wypadaniem włosów. Sytuację może nasilać stosowanie antykoncepcji, a także niektórych leków, takich jak antydepresanty, leki obniżające ciśnienie krwi, leki przeciwzakrzepowe, immunosupresyjne oraz niektóre antybiotyki.
Wypadanie włosów może być również efektem długotrwałego stresu lub choroby. Jeżeli zauważamy na szczotce więcej włosów niż zwykle, warto zwrócić uwagę na inne niepokojące objawy takie jak nagłe osłabienie, zmęczenie czy utrata wagi. Przerzedzenie włosów najczęściej zauważalne jest po bokach głowy, z tyłu lub na czubku głowy.