Chociaż definicja szczęścia różni się dla każdej osoby, pragnienie uczucia euforii jest wspólne dla całej populacji. Niestety, uniwersalna pigułka szcęścia nie została jeszcze wynaleziona. Mimo to, pojawienie się leku Prozac, którego głównym składnikiem jest fluoksetyna, wydawało się być krokiem ku umożliwieniu regulowania naszego samopoczucia. Fluoksetyna Egis jest obecnie jednym z najpopularniejszych leków zawierających fluoksetynę, stosowanym w terapii ciężkiej depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych i bulimii. Poniżej przedstawiamy informacje na temat działania i skuteczności fluoksetyny.
Fluoksetyna to lek przeciwdepresyjny o dobrze znanym mechanizmie działania. Leczy depresję poprzez hamowanie procesu zwrotnej absorpcji serotoniny (SSRI), zwanej również hormonem szczęścia. W organizmie człowieka, fluoksetyna zamienia się na norfluoksetynę, która jest jej biologicznie aktywnym metabolitem.
Lek ten jest dostępny jako twarde kapsułki, na przykład pod nazwą Fluoksetyna Egis 20 mg. Każde opakowanie zawiera blistry z łącznie 14 lub 28 tabletkami. W każdej z nich znajduje się 20 g chlorku fluoksetyny i różne substancje pomocnicze, takie jak skrobia żelowana, laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna i stearynian magnezu. Fluoksetyna ma półtrwania od 13 do 22 godzin, a jej metabolit, norfluoksetyna, od 7 do 15 dni. Z tego powodu, przed przystąpieniem do leczenia inną substancją, która reaguje z fluoksetyną i jej metabolitem, konieczne jest odstąpienie od jej przyjmowania na około dwa tygodnie.
Prozac jest najbardziej rozpoznawalnym lekiem zawierającym fluoksetynę. Jego historia sięga roku 1986, kiedy został wprowadzony do obrotu w USA przez firmę Eli Lilly. Po dwóch latach na rynku, Prozac zyskał miano „pigułki roku”, ze względu na wyjątkowo efektywne działanie przeciwdepresyjne. Lek był jednak nadużywany również przez osoby zdrowe do leczenia chwilowego obniżenia nastroju. W wyniku tego pojawiły się różne opinie na temat Prozacu – niektórzy uważali go za cudowne rozwiązanie dla osób cierpiących na depresję, inni zaś za niebezpieczne narzędzie, które może prowadzić do nasilenia agresji lub nawet myśli samobójczych. Obecnie, leki zawierające fluoksetynę są powszechnie stosowane w leczeniu różnych schorzeń psychicznych.
Działanie fluoksetyny polega na selektywnym hamowaniu zwrotnej absorpcji serotoniny, co zwiększa jej stężenie w szczelinie synaptycznej. Dzięki temu, lek nie wpływa na poziom innych neuroprzekaźników, co zmniejsza ryzyko działań ubocznych. Długotrwałe leczenie depresji pod nadzorem specjalisty jest konieczne dla uzyskania optymalnego efektu terapeutycznego. W wyniku takiego leczenia następuje regulacja działania receptorów 5-HT-1A i 5-HT-1D, co prowadzi do zwiększonej aktywności neuronalnej między śródmózgowiem a korą przedczołową.