Zawsze sięgamy po kawę, gdy chcemy poczuć chwilową radość, czy też, gdy potrzebujemy dodatkowej dawki energii. To ona pomaga nam utrzymać skupienie podczas pracy czy długiej podróży samochodem. Niemniej jednak, wielu z nas nurtują obawy dotyczące możliwych negatywnych skutków dla zdrowia wynikających z nadmiernego picia tego napoju. Na szczęście, nauka przynosi uspokajające fakty. Oto pięć najważniejszych informacji o kawie i jej wpływie na nasze zdrowie.
Badania naukowe udowodniły, że kawa nie zakłóca bilansu wodnego w organizmie *1. Mimo iż kofeina ma działanie moczopędne, to jest ono tak niewielkie i krótkotrwałe, że nie przysparza problemów z równowagą wodną *2. Przecież sama kawa składa się z ponad 95% wody *3 i spożywana w umiarkowanych ilościach, od 3 do 5 filiżanek dziennie, pomaga nawadniać organizm.
Dalsze badania wykazały, że kawa może wspomagać nasz układ krążenia. Naukowcy nie znaleźli dowodów na negatywny wpływ kawy na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Wręcz przeciwnie, stwierdzili, że umiarkowane spożycie kawy (3-5 filiżanek dziennie) może zmniejszać ryzyko wystąpienia niewydolności serca, choroby wieńcowej czy zawału *10. Przy spożyciu 3 filiżanek kawy dziennie ryzyko śmierci z powodu chorób krążenia obniża się o 21% *11, *12. Został również obalony mit, jakoby osoby z nadciśnieniem nie mogły pić kawy. Okazuje się, że kawa nie prowadzi do nadciśnienia *13, a wręcz może pomóc w jego redukcji, szczególnie u kobiet spożywających około 4 filiżanki dziennie *14.
Kolejne korzyści płynące z umiarkowanego picia kawy dotyczą osób powyżej 60 roku życia. Główny składnik aktywny kawy – kofeina – ma stymulujący wpływ na funkcje poznawcze, które w wieku senioralnym mogą być już nieco niestabilne15. Między 60. a 80. rokiem życia zwiększa się ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Tutaj również kawa może okazać się pomocna. Składniki kawy, głównie polifenole i kofeina, mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera nawet o 65% u osób prowadzących zdrowy styl życia *16. Zauważono również, że u kobiet regularnie pijących kawę przez wiele lat rzadziej diagnozuje się chorobę Parkinsona *17.