Pekin, będący stolicą najludniejszego państwa świata – Chińskiej Republiki Ludowej, przyciąga jak magnes wszystkich, którzy pasjonują się kulturą, sztuką czy architekturą azjatycką. Dostarcza on niezliczone możliwości odkrywania różnorodnych aspektów fascynującej kultury chińskiej. Ale jakie atrakcje warto umieścić na swojej liście must-see? Oto kilka propozycji, które powinny przypaść do gustu każdemu podróżnikowi.
Wielki Mur Chiński jest bez wątpienia jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na Ziemi. Jest to monumentalna budowla składająca się z fortów, zapór i wież o łącznej długości przekraczającej 8 tysięcy kilometrów. To prawdziwy symbol chińskiej potęgi i dziedzictwa. Mimo że krąży mit o jego widoczności z kosmosu, nikt nie zaprzeczy, że robi on oszałamiające wrażenie. Koniec lat osiemdziesiątych XX wieku przyniósł mu tytuł części światowego dziedzictwa UNESCO, a jeszcze później został on uznany za jeden z siedmiu nowych cudów świata.
Pałac Letni w Pekinie to kolejne miejsce, które absolutnie warto odwiedzić. Ten parkowo-pałacowy zespół, będący letnią rezydencją chińskich cesarzy od XVII do XX wieku, przeszedł gruntowną renowację w latach pięćdziesiątych XX wieku i otwarto go dla turystów. Z biegiem lat Pałac Letni zdobywał na popularności aż do momentu, w którym został wpisany przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości. Zwiedzanie tego miejsca daje możliwość podziwiania tradycyjnej chińskiej architektury i zgłębiania historii chińskich cesarzy.
Na liście atrakcji, które warto zobaczyć w Pekinie, nie może zabraknąć Zakazanego Miasta. Ten były pałac cesarski, obecnie również wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest robiącym wrażenie kompleksem zbudowanym w XV wieku, który skupia prawie osiemset mniejszych pałaców i pawilonów. Na eksplorowanie Zakazanego Miasta warto przeznaczyć cały dzień – to bowiem serce stolicy Chin.
Z pewnością warto również odwiedzić Chińskie Muzeum Narodowe, które z pewnością docenią wszyscy pasjonaci kultury chińskiej. Muzeum o powierzchni 69 tysięcy metrów kwadratowych, które funkcjonuje od lat pięćdziesiątych XX wieku, zgromadziło w swoich zbiorach ponad dziewięć tysięcy artefaktów prezentujących historię Chin od okresu prehistorycznego aż do roku 1840.