Dieta bez zawartości glutenu zyskuje coraz większą popularność. Niezależnie od miejsca na świecie, coraz więcej osób decyduje się na wyeliminowanie glutenu z codziennego menu, dążąc do poprawy swojego samopoczucia. Trend ten, który jest szczególnie widoczny w Stanach Zjednoczonych, stopniowo przenosi się również do Polski. Czy jednak popularność diety bezglutenowej jest uzasadniona? Czy gluten jest de facto szkodliwy dla zdrowia i czy dieta z jego wykluczeniem jest odpowiednia dla każdego?
W przeszłości, jedynymi osobami stosującymi dietę całkowicie pozbawioną glutenu były te zmagające się z alergią na ten składnik lub cierpiące na tzw. celiakię. Dla wielu z nich takie ograniczenia dietetyczne bywały trudnym wyzwaniem, wymuszającym ciągłe kontrolowanie składu produktów spożywczych, co często było bardzo uciążliwe. Na szczęście, wraz z rosnącą świadomością społeczną, sytuacja ta stopniowo się zmienia. Obecnie coraz więcej restauracji oferuje dania bezglutenowe a w sklepach pojawiają się specjalne produkty oznaczone symbolem przekreślonego kłosa. Skąd jednak wynika ta moda na eliminację glutenu z diety przez osoby, które nie są na niego uczulone?
Jak zauważa mgr Iwona Gryszkin, dietetyk Kliniki Diety Gryszkin, obecne trendy są często kreowane przez osoby znane i lubiane, w dużej mierze celebrytów. Moda na dietę bezglutenową zdobywa coraz więcej zwolenników wśród Amerykanów, a informacje na ten temat coraz częściej docierają do innych krajów. Jak sama zauważa, coraz więcej osób zgłasza się do niej z pytaniami na ten temat.
Gluten jest białkiem roślinnym obecnym w ziarnach takich zbóż jak: pszenica, jęczmień, owies czy żyto. Chociaż jego wartość odżywcza jest niewielka, to posiada on właściwości cenione w przemyśle piekarniczym takie jak: elastyczność, lepkość i sprężystość. Te cechy wykorzystywane są przy produkcji wielu produktów spożywczych, dlatego gluten można znaleźć w składzie wielu produktów. Czy jednak to właśnie gluten odpowiada za przyrost masy ciała i pogorszenie samopoczucia? Opinie na ten temat są podzielone.
Często słyszy się, że dla utrzymania szczupłej sylwetki powinniśmy zrezygnować z białego pieczywa i ograniczyć spożycie innych produktów z mąki pszennej. Jednak, jak zwraca uwagę mgr Iwona Gryszkin, warto również zwrócić uwagę na inne składniki zawarte w pszenicy. Skrobia pszeniczna zawiera składniki, które mogą gwałtownie podnosić poziom cukru we krwi, co może prowadzić do magazynowania przez organizm nadmiaru cukru. W rezultacie, cukier ten nie jest spalany, a jednocześnie szybko zostaje usunięty z krwi, co prowadzi do szybkiego odczucia głodu.
Teoretycznie więc, rezygnacja z glutenu może prowadzić do eliminacji innych składników, które często idą w parze z glutenem i w pewnym stopniu wpływają na metabolizm i przyrost masy ciała. To z kolei może wpłynąć na wyniki na domowej wadze.