Wiele osób zastanawia się, czy można złagodzić atak woreczka żółciowego za pomocą metod domowych. Co powinniśmy zrobić, gdy mamy do czynienia z takim stanem zdrowia?
Kolka żółciowa, będąca często świadectwem obecności kamieni w naszym woreczku żółciowym, objawia się nagłym i silnym bólem pojawiającym się pod prawymi żebrami lub w centralnej części nadbrzusza na wysokości tychże żeber. Intensywny ból może rozchodzić się także pod prawą łopatkę. Najczęściej występuje on po spożyciu posiłku o dużej zawartości tłuszczu lub w sytuacjach wywołujących silne emocje. Do innych symptomów mogą należeć nudności i wymioty.
Podczas ataku woreczka żółciowego możemy skorzystać z leków o działaniu rozkurczowym jak drotaweryna czy hioscyna oraz leków przeciwbólowych takich jak ketoprofen czy diklofenak.
Zastanawiasz się, czy istnieją domowe sposoby, które mogą pomóc podczas ataku woreczka żółciowego? Takie metody mają charakter dodatkowy i są skuteczne jedynie w przypadku łagodnych objawów choroby, kiedy złogi żółciowe mają konsystencję zbliżoną do piasku. Jeżeli jednak występuje u nas atak kolki żółciowej, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
W okresie remisji albo podczas łagodniejszych objawów choroby warto skorzystać z właściwości ziół o działaniu rozkurczowym, żółciotwórczym i żółciopędnym jak kurkuma. Kurkumę stosuje się jako przyprawę dodającą potrawom korzennego i gorzkawego smaku. Możemy dodawać ją do sałatek czy dań kuchni indyjskiej. W handlu dostępna jest także jako suplement diety.
Zapobieganie atakom kolki żółciowej opiera się głównie na stosowaniu odpowiedniej diety, której podstawę stanowić powinny regularne posiłki o niskiej zawartości cholesterolu. Niezbędna jest też regularna aktywność fizyczna. Zdaniem niektórych ekspertów, pomocne może być też zażywanie witaminy C, która wpływa na metabolizm cholesterolu.