Indonezyjska kuchnia: Podróż po świecie orientalnych smaków

Podróżując po Indonezji, nie dość, że masz szansę podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy, takie jak przepiękne plaże, majestatyczne wulkany czy bujne lasy równikowe, to jeszcze możesz odkrywać fascynujący świat kulinarnych doznań. Ten azjatycki kraj może pochwalić się bowiem aż 5300 tradycyjnymi przepisami, które zadowolą nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Warto dodać, że indonezyjskie dania tak bardzo przypadły do gustu Holendrom – dawnym kolonizatorom tych terenów, że spopularyzowali je na swoim terenie, gdzie do dzisiaj można znaleźć wiele restauracji serwujących indonezyjskie potrawy. Dodatkowym atutem indonezyjskiej kuchni jest to, że jej smaczne i niedrogie dania są dostępne niemal na każdym kroku dzięki popularnym stoiskom ulicznym.

Podstawą diety indonezyjskiej są ryż, warzywa oraz mięso lub ryby. Choć mogłoby się wydawać inaczej, nie spożywa się ich za pomocą pałeczek, lecz za pomocą łyżki trzymanej w prawej ręce i widelca w lewej ręce, który służy do nakładania jedzenia na łyżkę. Ciekawe jest także to, że indonezyjska kuchnia jest efektem połączenia tradycji lokalnych z wpływami kuchni takich kultur jak chińska, indyjska, bliskowschodnia czy nawet hiszpańska i portugalska. Nie powinno więc dziwić, że przepisy kulinarnych dań indonezyjskich różnią się w zależności od regionu – wszakże kraj ten składa się z ponad 17 000 wysp, a na około 6000 z nich żyją ludzie. Natomiast to, co łączy wszystkich Indonezyjczyków, to miłość do ostrych, pikantnych potraw przyprawionych mnóstwem aromatycznych przypraw.

Przejdźmy jednak do konkretnych dań. Nasi goreng, czyli indonezyjski „smażony ryż”, jest podstawowym daniem przygotowywanym z ugotowanego ryżu, którego składnikiem są kawałki mięsa lub suszonej solonej ryby oraz warzywa. Satay to kolejne popularne danie – grillowane mięso na szaszłykach, podawane najczęściej z sosem sojowym lub orzechowym. Rendang to potrawa składająca się z dużych kawałków wołowiny duszonych w mleku kokosowym aż do osiągnięcia kruchej konsystencji i ciemnobrązowego koloru. Soto to zupa na bazie mięsa, najczęściej drobiu lub wołowiny, z dodatkiem warzyw i kurkumy nadającej charakterystyczną żółtą barwę tej potrawie. A na koniec – sałatka gado-gado, składająca się z podgotowanych warzyw, jajek na twardo, ugotowanych ziemniaków, smażonego tofu i tempeh – masy ze sfermentowanych ziaren soi.