Czym jest skręt jajnika? Przyczyny, symptomy, diagnostyka i leczenie

Skręt jajnika określany również jako skręt przydatków, to dość rzadko diagnozowane schorzenie. Zazwyczaj dotyczy jednej strony ciała i objawia się intensywnym bólem w obszarze brzucha. Diagnoza tego stanu może być utrudniona przez fakt, że zarówno opisywane przez pacjentkę symptomy, jak i wyniki badań fizykalnych, nie zawsze są jednoznaczne. To często prowadzi do opóźnienia w terapii.

Każda kobieta posiada dwie przydatki macicy – jajnik i jajowód, oraz więzadła macicy, po obu stronach organu. Skręt może dotknąć jedynie jajnika lub też wszystkich elementów przydatków po jednej stronie. Obrotowi jajnika towarzyszy ucisk szypuły, gdzie przebiegają naczynia krwionośne i chłonne. Powoduje to blokadę odpływu krwi żylnej i chłonki z jajnika.

W efekcie dochodzi do wzrostu ciśnienia w obrębie jajnika, co prowadzi do jego obrzęku. Obrzęk utrudnia napływ krwi tętniczej, bogatej w tlen i składniki odżywcze. W konsekwencji często dochodzi do wylewów krwi do tkanki jajnika i martwicy. Czasami zdarza się, że przydatki odkręcają się samoistnie, jednak aby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych, niezbędne jest szybkie skonsultowanie problemu z lekarzem, precyzyjna diagnoza oraz interwencja chirurgiczna.

Skręt jajnika może wystąpić u kobiet w każdym wieku. Wśród wszystkich przypadków tego schorzenia, aż 70-75% dotyczy kobiet poniżej 30 roku życia. Około 20% przypadków ma miejsce podczas ciąży, natomiast około 17% to kobiety przed menarche (pierwszą miesiączką) i w okresie menopauzy. Szczególnie narażone na skręt jajnika są więc kobiety w trzeciej dekadzie życia oraz po menopauzie.