Ważne jest, co wybierzesz do jedzenia – batat czy marchewkę, papaję czy pomarańczę – tak przekonywali brytyjscy naukowcy podczas konferencji Experimental Biology, która odbyła się w tym roku w Kalifornii. Specjaliści z różnych dziedzin medycyny i dietetyki od dawna podkreślają, że spożywanie owoców i warzyw jest kluczowe dla utrzymania zdrowia. Ale jak wynika z ich dogłębnych badań molekularnych właściwości różnych gatunków tych produktów, nie wszystkie mają takie samo pozytywne oddziaływanie na nasze organizmy.
Zespół badaczy udowodnił, że niektóre rodzaje owoców i warzyw, jak maliny, rzeżucha czy kapusta włoska, charakteryzują się szczególnie wysokim stężeniem cennych składników odżywczych. Te składniki mają potencjał do pomocy w profilaktyce wielu schorzeń. Jak jednak podkreślają naukowcy, dla zachowania zdrowia niezwykle istotne jest spożywanie różnorodnej i dobrze zbilansowanej diety, ponieważ najbardziej popularne owoce i warzywa nie zawsze muszą być najzdrowsze.
W ramach swoich badań, naukowcy analizowali zwyczaje żywieniowe mieszkańców Wielkiej Brytanii. Zauważyli, że marchew jest najpopularniejszym źródłem beta-karotenu, pomarańcze i wyciskany z nich sok dostarczają najwięcej beta-kryptoksantyny, a szpinak jest najchętniej spożywanym źródłem zeaksantyny i luteiny. Truskawki to natomiast najczęstszy dostawca kwasu elagowego, a gorczyca dostarcza izotiocyjanów.