Nie możemy lekceważyć chorób naczyń, które są główną przyczyną śmierci na całym globie. Wśród wielu specjalistów medycznych zajmujących się tym obszarem, angiolog odgrywa kluczową rolę. Ale kiedy powinniśmy udać się do angiologa? Jak należy przygotować się do takiej wizyty?
Angiolog to lekarz z zakresu angiologii (od greckich słów „angeion”, co oznacza naczynie, i „logos”, czyli nauka), dziedziny medycyny koncentrującej się na układzie naczyniowym. W organizmie ludzkim mamy różne typy naczyń: krwionośne, które przenoszą krew, oraz limfatyczne, inaczej zwane chłonnymi, gdzie krążą limfa lub chłonka. Naczynia krwionośne dzielimy ze względu na ich budowę i funkcje na tętnice, naczynia włosowate i żyły.
W Polskim systemie medycznym angiologia to stosunkowo młoda specjalizacja. Aby uzyskać tytuł angiologa, lekarz musi odbyć 5-letni program specjalizacyjny (3 lata interny + 2 lata angiologii) lub dwuletni program dla lekarzy z już posiadającą specjalizacją z chorób wewnętrznych lub chirurgii naczyniowej.
Angiologia jest dziedziną chorób wewnętrznych (interny), więc angiolog jest odpowiedzialny za diagnostykę i niechirurgiczne leczenie chorób naczyń. Chirurg naczyniowy także zajmuje się diagnostyką, ale przede wszystkim wykonywaniem operacji na naczyniach, jak np. operacje tętniaków aorty i tętnic obwodowych, żylaki oraz rozszerzanie i udrażnianie światła naczyń krwionośnych, które są zwężone na skutek miażdżycy. Angiolog może jednocześnie być chirurgiem naczyniowym. Te dwie specjalności się wzajemnie nie wykluczają.
Flebolog specjalizuje się w leczeniu chorób żył, takich jak żylaki czy zapalenie żył. W Polsce nie jest to osobna specjalizacja medyczna. Tymi chorobami zajmują się angiolodzy, chirurdzy naczyniowi i lekarze innych specjalności.
Warto odwiedzić angiologa w przypadku m.in.: braku tętna na tętnicach rąk i nóg, bólu nóg podczas chodzenia, który ustępuje po odpoczynku (tzw. chromanie przestankowe), pajączków i żylaków na nogach, częstych skurczów mięśni łydek, uczucia ciężkości nóg po długim siedzeniu lub staniu, obrzęków kostek i stóp wieczorem, niepokojących zmian koloru skóry, uczucia mrowienia, drętwienia lub braku czucia w nogach, zimnych dłoni i stóp oraz trudno gojących się ran na podudziach. Konsultacja angiologiczna jest często wskazana dla pacjentów z przewlekłymi chorobami, które zwiększają ryzyko zaburzeń naczyniowych, jak na przykład cukrzyca, która zwiększa ryzyko miażdżycy (makroangiopatia) oraz zaburzeń małych naczyń (mikroangiopatia), co może prowadzić do powstania tzw. stopy cukrzycowej.