Przyczyny krwawienia z nosa: od niewinnych podrażnień po poważne schorzenia

Pojawienie się krwi w katarze to zjawisko, które może wynikać z różnych przyczyn. Zazwyczaj jest to efekt podrażnienia delikatnej błony śluzowej nosa, których źródła to infekcja, suchość w nosie lub zanieczyszczenie powietrza. Inne możliwe przyczyny to polipy, obecność ciała obcego w jamie nosowej czy uraz. Istnieje również ryzyko, że skrzepy krwi w wydzielinie z nosa są objawem choroby ogólnoustrojowej. Przykładowo, krwisty katar może sygnalizować nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepliwości czy nawet nowotwory.

Krwistą wydzielinę z nosa można podzielić na dwie kategorie – wynikającą z problemów miejscowych i wtórnych. Przyczyny miejscowe to te wynikające bezpośrednio z choroby występującej w jamie nosowej, takie jak krwawiące polipy przegrody nosa, urazy, suchy nieżyt nosa czy guzy umiejscowione w jamie nosowej. Z kolei przyczyny wtórne są objawami chorób ogólnych, takich jak: choroby zakaźne, choroby naczyń, zaburzenia krzepliwości, nadciśnienie tętnicze, niedobory witamin.

Czasami krwista wydzielina spływa z zatok i stanowi objaw procesu chorobowego w zatokach przynosowych, na przykład rosnącego guza. W takim przypadku konieczne jest ustalenie źródła krwawienia oraz wykonanie pomiaru ciśnienia tętniczego i badania oceniającego krzepliwość krwi (koagulogram). Diagnostyka powinna obejmować także wykonanie tomografii komputerowej głowy, szczególnie gdy podejrzewamy guz. Krwisty katar często towarzyszą strupy i skrzepy krwi w nosie, uczucie zatkania nosa i upośledzenie węchu. Nitki krwi w katarze zwykle nie są oznaką poważnej choroby, aczkolwiek zawsze powinniśmy wykluczyć występowanie chorób ogólnych.

Krwawy katar najczęściej wynika z miejscowych podrażnień delikatnej błony śluzowej nosa, które prowadzą do uszkodzenia drobnych naczyń i krwawienia. Katar i krew z nosa często są efektem infekcji górnych dróg oddechowych. Podczas częstego usuwania wydzieliny z nosa („wydmuchiwania nosa”), dochodzi do mechanicznego uszkodzenia licznych, położonych powierzchniowo naczyń i pojawienia się nitek krwi w katarze.

Uszkodzenie błony śluzowej nosa może być również spowodowane chemicznymi zanieczyszczeniami powietrza, a także ekstremalnie wysoką lub niską temperaturą. Czynniki te mogą prowadzić do termicznych urazów. Szczególnie narażone na wystąpienie krwawego kataru są osoby mieszkające na dużych wysokościach, wrażliwe na niskie ciśnienie atmosferyczne, przebywające w zanieczyszczonym środowisku lub w pomieszczeniach z nieodpowiednią wilgotnością powietrza, np. w klimatyzowanych biurach, gdzie panuje suchość w nosie.

Wśród miejscowych przyczyn krwistego kataru można wymienić zabiegi chirurgiczne w obrębie nosa i zatok przynosowych, które mogą prowadzić do pojawienia się gęstego kataru z krwią. Towarzyszą mu często skrzepy krwi w nosie, upośledzenie drożności nosa, węchu, a nawet ból. Inne przyczyny to podkrwawiające polipy przegrody nosa lub guzy złośliwe zlokalizowane w jamie nosowej. W takich przypadkach częstymi objawami są: zatkanie jednej dziurki nosa, uczucie pełności w nosie, uczucie ucisku w głowie, obrzęk policzka, ból głowy, krwista wydzielina z nosa, porażenie nerwów czaszkowych, utrata masy ciała, utrata węchu i smaku.

Często przyczyna kataru z krwią nie jest znana, szczególnie u młodszych pacjentów. Katar z krwią u dziecka przeważnie pojawia się samoistnie, bez konkretnej przyczyny. Zazwyczaj ma przebieg łagodny, a krwawienia z nosa mają tendencje do nawracania. Objawy ustępują z wiekiem. Katar z krwią z jednej dziurki u dzieci może być objawem obecności ciała obcego w przewodzie nosowym. Krew w wydzielinie nosowej może również być wynikiem urazu, np. złamania przegrody nosa lub kości nosa.