Nowoczesne metody korekcji wad wzroku przy użyciu technologii laserowej – cechy, możliwości, ograniczenia, skutki, koszty

Nie tak dawno temu, osoby z wadami wzroku były zmuszone do ciągłego korzystania z okularów lub soczewek kontaktowych. Dzisiaj jednak, dzięki nowatorskim metodom takim jak korekcja wzroku za pomocą lasera, można trwale usunąć wady refrakcji i przywrócić oczy do pełnej sprawności. Zabieg ten polega na precyzyjnym kształtowaniu rogówki za pomocą lasera. Odpowiedzi na najważniejsze pytania odnośnie tej metody znajdziesz poniżej.

Korekcja wzroku za pomocą lasera to zabieg chirurgiczny z dziedziny chirurgii refrakcyjnej, którego celem jest eliminacja wad wzroku. Proces ten polega na precyzyjnym modelowaniu powierzchni rogówki oka za pomocą lasera excimerowego lub femtosekundowego, tak aby promienie świetlne były skupione na siatkówce umożliwiając tworzenie wyraźnego obrazu. Siła wiązki laserowej dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta.

Technologia ta pozwala na skorygowanie następujących wad:

krótkowzroczność – człowiek widzi niewyraźnie obiekty oddalone z uwagi na nadmierną długość gałki ocznej lub zbyt wypukłą rogówkę. W przypadku korekcji krótkowzroczności następuje spłaszczenie rogówki;
dalekowzroczność (nadwzroczność) – obiekty znajdujące się blisko są niewyraźne z powodu krótkiej gałki oka lub zbyt płaskiej rogówki. Operacja korekcyjna dla osób cierpiących na dalekowzroczność polega na uwypukleniu rogówki;
astygmatyzm – obraz jest zniekształcony z powodu nieprawidłowego kształtu rogówki. Proces korekcji astygmatyzmu polega na ujednoliceniu struktury rogówki.
Aby operacja laserowej korekcji wzroku mogła być przeprowadzona, wady refrakcji muszą mieścić się w następujących granicach:

do -10 dioptrii dla krótkowzroczności,
do +6 dioptrii dla dalekowzroczności,
do +5 dioptrii dla astygmatyzmu.
Wykonywanie zabiegów u osób, które mają wady wzroku przekraczające podane granice, może prowadzić do powstawania komplikacji i braku efektów korekcyjnych.

Operacja laserowa oka może być przeprowadzana za pomocą kilku technik, które różnią się od siebie m.in. metodą korekcji, czasem rekonwalescencji i ceną.

Wyróżniamy następujące metody korekcji wzroku za pomocą lasera:

metody powierzchowne – lekarz uzyskuje dostęp do wnętrza oka przez usunięcie zewnętrznej warstwy rogówki. Po zabiegu rogówka regeneruje się. Następnie lekarz koryguje wadę wzroku, modelując powierzchnię rogówki za pomocą lasera. Do technik powierzchownych zalicza się m.in.: EBK, PRK, TransPRK oraz PTK. Ta metoda jest szczególnie polecana osobom uprawiającym sporty kontaktowe oraz tym, którzy mają cienką rogówkę;
metody głębokie (płatkowe) – dostęp do wewnętrznej części rogówki uzyskuje się poprzez odseparowanie fragmentu nabłonka, który po zabiegu zrasta się. W przypadku technik głębokich rekonwalescencja jest szybsza, a dyskomfort po zabiegu mniejszy. Ponadto możliwe jest skorygowanie dużych wad wzroku. Metody te obejmują m.in. metodę Lasik oraz FemtoLasik.