Daltonizm: przyczyny, objawy i metody leczenia problemu widzenia kolorów

W ludzkiej percepcji kolorów występuje pewne zaburzenie znane powszechnie jako daltonizm, a w skrajnych przypadkach nazywane achromatopsją, co oznacza całkowitą ślepotę barw. Ten problem częściej dotyka mężczyzn, nie jest jednak synonimem całkowitego braku zdolności do widzenia kolorów. W rzeczywistości, osoby cierpiące na to zaburzenie mają trudności z rozpoznawaniem specyficznych odcieni i barw, a ich percepcja kolorów jest zredukowana. Na przykład, często nie są w stanie rozróżnić czerwieni od zieleni. Możliwe jest jednak leczenie daltonizmu poprzez użycie filtrów korekcyjnych lub specjalistycznych okularów dla osób dotkniętych tą przypadłością.

Zaburzenie to jest szeroko rozpoznawane jako daltonizm, ale medycy jest również określane jako achromatopsja lub całkowita ślepota barw. Osoby cierpiące na to schorzenie zazwyczaj mają problem z odróżnianiem między zielenią, żółcią, pomarańczem i czerwonym. Jest to zaburzenie genetyczne, które wynika z braku określonych komórek w oku odpowiedzialnych za percepcję kolorów. Statystyki pokazują, że częściej dotyka ono chłopców niż dziewczynki.

Osoby ze ślepotą barw często mają problemy z rozpoznawaniem pewnych kolorów lub widzą je inaczej niż reszta społeczeństwa. Przypadłość ta jest dziedziczna i dotyka przede wszystkim mężczyzn. Wskaźniki wskazują, że jeden lub dwa na dwadzieścia chłopców mogą mieć problemy z percepcją barw. Termin „ślepota barw” może być nieco mylący, bardziej precyzyjne jest określenie to jako zaburzenie rozpoznawania barw. Osoby dotknięte tą przypadłością mogą mieć doskonały wzrok. Problem z odróżnianiem kolorów nie oznacza, że ich widzenie jest niewyraźne czy ograniczone pod jakimkolwiek innym względem.

Wielu ludzi błędnie wierzy, że daltoniści nie są w stanie rozróżnić żadnych kolorów. W rzeczywistości, najczęściej doświadczają problemów z rozpoznawaniem konkretnych odcieni zielonego, żółtego, pomarańczowego i czerwonego.

Daltonizm jest zazwyczaj zaburzeniem genetycznym. Niektóre typy ślepoty barw są dziedziczne, inne wynikają z mutacji genetycznych, które wystąpiły w czasie rozwoju organizmu. Zaburzenie to może również pojawić się po urazach mózgu lub siatkówki, w wyniku degeneracyjnej choroby oka lub z innych powodów.

Ważne jest, aby zwracać uwagę na potencjalne objawy daltonizmu u dzieci. Pierwsze symptomy zazwyczaj pojawiają się po czwartym roku życia. U dzieci objawy są zazwyczaj na tyle łagodne, że nie zdają sobie sprawy z tego, że mają problem z rozpoznawaniem kolorów. Rodzice mogą jednak dostrzec wskazówki na istnienie tego zaburzenia podczas nauki kolorów przez dziecko.