Porównanie leczenia grypy i przeziębienia: różnice między terapią objawową a przyczynową

Grypa i przeziębienie są wirusowymi infekcjami, które zdarzają się każdemu z nas nawet kilkakrotnie w ciągu roku. Czy leczenie takich chorób powinno polegać na stosowaniu antybiotyków o działaniu bakteriostatycznym i/lub bakteriobójczym? Okazuje się, że taka strategia jest bezskuteczna. Znacznie skuteczniejsze mogą okazać się leki przeciwwirusowe, takie jak amantadyna, rymantadyna, zanamiwir, oseltamiwir, oraz leki stymulujące odporność organizmu. Ale jak efektywnie zapobiec rozwinięciu się choroby? Jaki rodzaj leku jest najlepszy na grypę i przeziębienie?

Walka z chorobą wymaga głębokiego zrozumienia jej przyczyn. W okresach jesienno-zimowych oraz w przesileniu wiosennym nasz system immunologiczny bywa szczególnie podatny na infekcje wirusowe. A co to właściwie oznacza przeziębienie? Jest to zespół objawów towarzyszących wirusowemu zakażeniu górnych dróg oddechowych. Najczęściej sprawcami są rinowirusy, koronawirusy, adenowirusy, wirusy RSV oraz wirusy para-grypy. Objawy przeziębienia rozwijają się stopniowo i są mniej intensywne niż w przypadku grypy. Najczęściej pojawiają się bóle gardła, swędzenie gardła i wodnisty katar. Infekcje adenowirusowe mogą prowadzić do zapalenia spojówek, natomiast enterowirus jest często przyczyną grypy żołądkowej. Objawy przeziębienia zwykle nie przeszkadzają w codziennych czynnościach i znikają po około tygodniu.

Grypa jest wywołana przez wirusy rodzaju A, B lub C, które często ulegają mutacjom. Objawy grypy pojawiają się szybko i są intensywne. Charakterystyczny jest suchy kaszel, który z czasem staje się produktywny. Katar może się w ogóle nie pojawić. Inne objawy, takie jak ból mięśni i stawów, ogólne osłabienie, ból głowy, dreszcze i wysoka gorączka, są znacznie poważniejsze niż przy przeziębieniu. Ostre objawy grypy utrzymują się zwykle około tygodnia. Grypa niesie ze sobą wysokie ryzyko poważnych powikłań.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy infekcji wirusowej, często sięgamy po leki bez recepty, takie jak paracetamol (500-1000 mg co 4-6 godzin), aby jak najszybciej zwalczyć uporczywe dolegliwości, takie jak katar, ból głowy czy gorączka. W leczeniu objawowym pomóc mogą również różne preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen (200-400 mg co 6 godzin) lub naproksen (250 mg co 6-8 godzin). W przypadku suchego kaszlu warto stosować leki zawierające substancje przeciwkaszlowe, np. dekstrometorfan czy kodeinę, natomiast w kaszlu mokrym – leki wykrztuśne lub sekretolityczne. Ważne jednak jest, że te leki działają głównie na objawy choroby, a nie na jej przyczynę.

Należy pamiętać, że antybiotyki są skuteczne tylko w sytuacjach, gdy do podstawowych objawów grypy lub przeziębienia dołączają objawy nadkażenia bakteryjnego.