Osocze bogatopłytkowe – fenomen ostatnich lat w kosmetyce i medycynie

Osocze bogatopłytkowe, popularne w sektorze kosmetycznym w ciągu ostatnich lat, wprowadza innowacyjny pomysł wykorzystywania naturalnych substancji produkowanych przez nasz organizm do poprawy zdrowia i kondycji. Takie podejście jest obecnie stosowane w hodowli ludzkiej skóry czy przeszczepach komórek macierzystych. Ale jakie korzyści przynosi terapia osoczem bogatopłytkowym?

Choć może się wydawać, że osocze bogatopłytkowe to nowość, to w rzeczywistości zostało ono zastosowane po raz pierwszy już w latach 70-tych ubiegłego wieku przez hematologów. Wówczas wykorzystywano je do leczenia trombocytopenii, choroby charakteryzującej się niedoborem płytek krwi w osoczu. Dekadę później osocze zaczęło być stosowane do wsparcia operacji chirurgicznych, a później również w medycynie sportowej.

Osocze bogatopłytkowe, znane także jako PRP (Platelet Rich Plasma), to produkt krwiopochodny. W większości przypadków jest preparatem autologicznym, co oznacza, że pochodzi od danego pacjenta. Jest ono przetwarzane tak, aby osocze zawierało wyjątkowo dużo płytek krwi, stąd właśnie pochodzi nazwa tego preparatu.

Proces produkcji PRP polega na łączeniu próbek krwi z substancjami zapobiegającymi krzepnięciu, takimi jak cytrynian z dodatkiem dekstrozy. Następnie osocze jest oddzielane od białych i czerwonych krwinek za pomocą specjalnej centryfugi. Dzięki temu koncentruje się ilość płytek oraz czynników wzrostu w osoczu. W rezultacie końcowy preparat zawiera m.in. płytkopochodny czynnik wzrostu (PDGF), czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF), transformujący czynnik wzrostu (TGF), naskórkowy czynnik wzrostu (EGF) czy czynnik wzrostu fibroblastów (FGF), które posiadają niesamowity potencjał regeneracyjny! Dodatkowo, preparat zawiera chemokiny, cytokiny oraz białka osocza.

Osocze bogatopłytkowe zdobyło uznanie w medycynie jako naturalna alternatywa dla sterydów i leków przeciwbólowych stosowanych w traumatologii i ortopedii. Wiele studiów potwierdziło skuteczność PRP w leczeniu urazów i chorób mięśniowo-szkieletowych, przynosząc takie rezultaty jak ograniczenie bólu i sztywności oraz poprawę funkcjonalności (Gato-Calvo, 2019). Szczególnie korzystny wpływ PRP ma na kontuzje ścięgien i więzadeł (Kia, 2017).

PRP znalazło zastosowanie także w leczeniu chronicznych wrzodów cukrzycowych, wrzodów żylakowych, trądu, ostrych traumatycznych ran oraz bielactwa nabytego (Hesseler, 2019).

Działanie PRP polega na stymulowaniu naturalnego procesu gojenia w organizmie, ale w silniejszej formie. Początkowo wywołuje stan zapalny i uwolnienie czynników wzrostu, następnie prowadzi do powstawania nowych naczyń krwionośnych transportujących kolagen, by na koniec doszło do fazy remodelingu, czyli tworzenia nowych włókien kolagenowych.