Dekadenckie bogactwo smaków, zmysłowe aromaty i różnorodność sztuki kulinarnej Indii nie pozostawiają wątpliwości, że jest to prawdziwy raj dla smakoszy. Kuchnia indyjska jest terminem bardzo szerokim, ze względu na wielkość i różnorodność geograficzną Indii – kraju będącego prawdziwym tyglem narodowości, grup etnicznych oraz różnorodności religijnej i kulturowej. Indyjska mozaika kulinarna obejmuje wiele regionalnych tradycji, które są tworzone na podstawie lokalnego klimatu, dostępności składników oraz wierzeń i zwyczajów obecnych w danym regionie.
Każda regionalna kuchnia indyjska ma swoją specyfikę, a jej kształt determinowany jest przez warunki klimatyczne, które wpływają na uprawiane rośliny i hodowlę zwierząt. Wpływ na kulinarne tradycje mają także przekonania religijne. W północnej części kraju, gdzie kiedyś rządzili mongolscy władcy wyznający islam, wieprzowina jest rzadko spotykana, a niektóre potrawy mają bliskowschodni charakter. Północna kuchnia indyjska jest bogata w mięsa, a przyprawy są używane z umiarem, co sprawia, że potrawy z tego regionu są łagodniejsze. Dodatkowo, dzięki urodzajnym glebom, uprawiana jest tam pszenica, co skutkuje tym, że chlebki podobne do polskich podpłomyków, zwane chapati, są popularnym dodatkiem do dań.
Z kolei na południu Indii, gdzie dominuje hinduizm, zasada niejedzenia wołowiny oraz względy ekonomiczne przyczyniły się do rozwoju kuchni wegetariańskiej. W tej części kraju potrawy opierają się na roślinach strączkowych, będących źródłem białka i witamin. Ryż lub naleśniki ryżowe to typowe dodatki do dań. Natomiast na wschodzie Indii, w Bengalu, kuchnia oferuje szeroki wybór dań rybnych, ze względu na położenie tego regionu nad morzem. Znacznie bardziej zróżnicowaną ofertę ma kuchnia bombajska – portowe miasto Bombaj jest kosmopolitycznym tyglem, gdzie można odnaleźć smaki i aromaty z całego świata.
Przyprawy stanowią nieodłączny element każdej kuchni indyjskiej. Każda potrawa jest starannie doprawiona i charakteryzuje się intensywnym aromatem, który wynika z dodawania przypraw w określonej kolejności. Niewątpliwie najbardziej rozpoznawalnym składnikiem jest curry – mieszanka, w której skład wchodzą między innymi kolendra, kmin, czosnek, imbir, kozieradka i kurkuma, nadająca daniom charakterystyczny, żółty kolor. Niezbędnymi dodatkami są także papryczki chili i różne odmiany pieprzu. Mniej znana w Polsce asefetyda o smaku przypominającym cebulę jest często używana tam, gdzie ze względów religijnych nie spożywa się czosnku i cebuli. Ta przyprawa nadaje potrawom subtelny smak szczypiorku. Gorczyca sarepska jest kolejną popularną przyprawą charakteryzującą się ostrym smakiem i specyficznym zapachem.