Korzystne właściwości rokitnika zwyczajnego oraz jego zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym

Rokitnik zwyczajny jest rodzajem rośliny o wszechstronnej użyteczności, gdyż niemal każda jego część jest bogata w substancje bioaktywne, które mają potencjalnie korzystny wpływ na zdrowie. Szereg zdrowotnych właściwości związanych z tą rośliną sprawia, że staje się ona coraz bardziej popularna jako składnik różnorodnych produktów – od potraw przez maści i kremy aż do suplementów diety. Rokitnik zwyczajny znajduje świeże zastosowania nie tylko w sektorze spożywczym, ale także kosmetycznym i farmaceutycznym.

Rokitnik zwyczajny to gatunek krzewu lub niewielkiego drzewa z rodziny rokitnikowatych, charakteryzujący się rozgałęzioną budową i listowatą strukturą. Jest szeroko rozpowszechniony na terenach Azji i Europy. Już w starożytnej medycynie chińskiej doceniano go jako roślinę o niezwykłych właściwościach leczniczych, a ponadto stosowano jako pokarm dla koni czy roślinę ozdobną.

Nie bez znaczenia jest fakt, że rokitnik zwyczajny dorasta do około 4 metrów, a jego adaptacja do różnych warunków glebowych odbywa się bez większych problemów. Roślina ta posiada liście o lancetowatym kształcie oraz nasiona o jajowatym lub eliptycznym kształcie, których barwa oscyluje wokół odcieni ciemnobrązowego. Jak na owoc drzewa przystało, owoce rokitnika są pomarańczowe i charakteryzują się lekko kwaskowatym, cierpkim smakiem.

Rokitnik zwyczajny jest ceniony jako źródło wielu substancji bioaktywnych, które mogą przynosić korzyści dla zdrowia człowieka. Właściwości prozdrowotne zawarte w tej roślinie można znaleźć nie tylko w owocach i nasionach, ale także w liściach, korzeniach czy łodydze.

Unikalne cechy sensoryczne rokitnika zwyczajnego oraz szerokie możliwości jego zastosowania w produkcji żywności sprawiają, że jest on często wykorzystywany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Owoce rokitnika dostarczają człowiekowi m.in. witaminy C (do 201 mg/100 g), tłuszczu (w tym kwasów palmitynowego, stearynowego, oleinowego, linolowego, linolenowego), tokoferoli, karotenów (w tym dużych ilości beta karotenu, a także likopenu czy zeaksantyny), flawonoidów oraz składników mineralnych, takich jak wapń, żelazo, magnez, potas i witaminy z grupy B.

Podkreślić należy, że owoce rokitnika zwyczajnego mają silne właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Z kolei liście tej rośliny są bogatym źródłem substancji prozdrowotnych – zawierają m.in. beta karoten, witaminę E, wapń, fosfor, potas, magnez, żelazo oraz białko. Występują w nich również różnorodne polifenole (flawonoidy, taniny, triterpeny, kwas elagowy, katechiny), karoteny, chlorofil oraz kwas foliowy. Ekstrakty z liści rokitnika wykazują właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe, immunostymulujące i antyoksydacyjne. Dodatkowo z nasion tej rośliny pozyskuje się cenny olej o silnym działaniu przeciwutleniającym.