Pęcherze oraz pęcherzyki na powierzchni skóry są różnego rodzaju wykwitami, które mogą sygnalizować szereg chorób dermatologicznych. Pęcherzyki te mogą przyjmować postać drobnych guzków lub bąbli, o różnej barwie – od białego, przez czerwony, aż do różowego. Mogą być wypełnione płynem i towarzyszyć im może swędzenie skóry, choć nie jest to regułą. Tego typu zmiany skórne mogą dotykać zarówno dzieci, jak i dorosłych – bez względu na płeć. Możemy obserwować je zarówno w przypadku pokrzywki alergicznej, jak i różnorodnych infekcji skóry o etiologii wirusowej czy bakteryjnej.
Niektóre choroby manifestują się poprzez pojawienie się na skórze pęcherzy czy pęcherzyków. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to skomplikowane do zrozumienia, doświadczeni lekarze potrafią zidentyfikować poszczególne wykwity i na podstawie analizy informacji zgromadzonych podczas wywiadu lekarskiego oraz badania fizykalnego, określić prawidłowe rozpoznanie.
Pewne wykwity skórne są nazywane przez pacjentów pęcherzami, pęcherzykami czy bąblami. A ich pojawienie się może sugerować różnego rodzaju schorzenia dermatologiczne. Niektóre z nich występują głównie u dzieci.
Do chorób, które mogą wiązać się z pojawieniem zmian na skórze w formie pęcherzy i pęcherzyków należą przede wszystkim infekcje wirusowe i bakteryjne takie jak: opryszczka, owa wietrzna i półpasiec (obie spowodowane przez wirus VZV), choroba dłoni, stóp i jamy ustnej, liszajec zakaźny, zapalenie pęcherzykowe i złuszczające skóry noworodków, toksyczna nekroliza naskórka, zespół Stevensa-Johnsona, pęcherzyca oraz wrodzone i nabyte pęcherzowe oddzielanie się naskórka.
Warto jednak podkreślić, że nie każde bąble czy pęcherzyki na skórze są oznaką poważnej choroby. Mogą one również świadczyć o mniej groźnych stanach, takich jak na przykład pokrzywka alergiczna.
U najmłodszych pacjentów tego typu zmiany skórne mogą rozwijać się na dowolnej części ciała, włączając twarz, brzuch, ręce czy nogi. Wysypka alergiczna przypomina płaskie bąble o barwie czerwonej lub delikatnie różowej. Blakną pod wpływem ucisku i mogą prowadzić do swędzenia skóry. Czas trwania takiego stanu zależy od jego rodzaju – pokrzywka ostra trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.