Specjalistyczny żel do oczyszczania twarzy z problemem trądziku posiada składniki, które są precyzyjnie dopasowane do wymagań skóry problematycznej. Jest w stanie hamować namnażanie bakterii powodujących problemy skórne, zmniejszając ryzyko pojawienia się pryszczy. Oprócz funkcji oczyszczającej, żel przeciwtrądzikowy jest również wyposażony w właściwości antybakteryjne, przeciwdziałające stanom zapalnym a także normalizujące stan skóry trądzikowej. Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów w pielęgnacji takiego typu cery, warto zastosować specjalną szczoteczkę do mycia twarzy, która umożliwi dokładniejsze usunięcie nagromadzonego brudu.
Delikatne oczyszczanie skóry trądzikowej za pomocą żelu – domowa metoda na tłustą cerę
Tłusta cera to typ skóry, u którego bardzo wyraźnie zauważalne są poszerzone ujścia gruczołów łojowych, manifestujące się jako pory rozszerzone (nadmierne wydzielanie sebum). Jej barwa często przybiera odcienie szaro-żółte, jest połyskująca, a jej powierzchnia bywa lepka. W niektórych przypadkach na skórze mogą pojawiać się pojedyncze zmiany (grudki, krostki), przez co jest ona nazywana cerą trądzikową. Ze względu na specjalne potrzeby tego typu cery, wymagana jest szczególna pielęgnacja. Kluczowe dla zdrowia takiej cery jest odpowiednie oczyszczanie twarzy, które pozytywnie wpływa między innymi na prawidłową produkcję łoju.
Wybierając żel do mycia twarzy trądzikowej, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na składniki aktywne dobrane tak, aby spełniały wymagania tego specyficznego rodzaju skóry. Właściwy żel na trądzik ma zapewnić działanie antybakteryjne, ograniczając rozwój szkodliwych bakterii Propionibacterium acnes, które są odpowiedzialne za powstawanie nieestetycznych zmian skórnych. Pożądane jest również działanie żelu oczyszczającego i zwężającego pory skóry.
Niemniej jednak, żel do mycia twarzy nie powinien działać zbyt silnie odtłuszczająco i antyseptycznie – w takim przypadku gruczoły łojowe mogą zareagować obronnie i zacząć nadmiernie produkować sebum. Może to również prowadzić do zmiany odczynu skóry z kwasowego na zasadowy, co zakłóca jej naturalną florę bakteryjną, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia wyprysków.
Żel do mycia twarzy powinien być stosowany dwa razy dziennie – rano i wieczorem, ze względu na konieczność oczyszczenia skóry z resztek makijażu, kurzu oraz innych zanieczyszczeń osiadających na cery.