Zakątki Gruzji, państwa usytuowanego na styku Europy i Azji, charakteryzują się specyficznym klimatem podzwrotnikowym. Jest to istotne dla rosnących tam owoców i warzyw, które dzięki ciepłemu słońcu zyskują intensywny smak. Rozkoszują się nim pomidory, arbuzy, melony, winogrona oraz bakłażany, które są podstawą gruzińskiej sztuki kulinarnej. W trakcie wakacyjnej podróży do Gruzji nie należy zapominać o skosztowaniu miejscowych potraw, które mogą zadziwić swoją prostotą, jak i oryginalnością. O ich tajnikach opowiadają Nino Melikishvili i Ketino Tolordava, kucharki z warszawskiej restauracji Mała Gruzja.
Charakterystyczną cechą gruzińskiej kuchni jest jej domowość i prostota. Nie znajdziemy tutaj skomplikowanych dań ani eksperymentów z dziedziny kuchni molekularnej. Ten rodzaj gotowania jest punktem dumy mieszkańców tej krainy. Różnicuje się od innych przede wszystkim nieustającym charakterem oraz częstym użyciem takich produktów jak orzechy włoskie, granaty i kolendra.
W różnorodnych daniach gruzińskich niezwykle często występują orzechy włoskie. Możemy je odnaleźć w formie pasty, która służy do nadziewania pieczarek, bakłażanów czy papryki. Taka pasta pełni również rolę sosu do popularnego dania z kurczaka – Saciwi. Orzechy są dodatkiem do duszonej jagnięciny oraz tradycyjnej sałatki z pomidorów i ogórków. Znajdziemy je również w deserach, na przykład w Churchkhela.
Kuchnia Gruzji obfituje w specyficzne produkty, których nie uświadczymy gdzie indziej. To przede wszystkim sery takie jak Suluguni czy Dambalachaczo, produkowany w popiele. Ciekawostką jest też biała kukurydza oraz przyprawa Utsho Suneli sporządzana z kozieradki błękitnej, która z upływem czasu nadaje potrawom swój aromat i smak.
Klasycznymi daniami, które trzeba spróbować będąc w Gruzji są Chinkali i Chaczapuri. Chinkali to gruzińskie pierogi o kształcie sakiewki, z nadzieniem z wołowo-wieprzowego mięsa doprawionego cebulą i kolendrą oraz bulionem. Chaczapuri to zaś gruzińskie placki drożdżowe, nadziewane słonym serem Suluguni, co jest typowe dla różnych regionów Gruzji.
Gruzini są znani z robienia intensywnej lemoniady z estragonu, która charakteryzuje się lekko anyżkowym smakiem oraz wyrazistym, zielonym kolorem. Nazywana jest tam Tarhun. W Gruzji od wieków produkuje się również wino, obecnie z ponad 500 odmian winogron. Są to między innymi wina z szczepu Saperavi i Rkatsiteli, oraz wina wytrawne Mukuzani i Tsinandali. Wśród lokalnych specjałów na uwagę zasługują Akhasheni, Kindzmarauli, czy popularna na całym świecie Khvanchkara.
Kultura jedzenia w Gruzji ma bardzo towarzyski charakter. Ucztowanie stanowi ważny element społeczności, a każdy posiłek to niezapomniane przeżycie. Wydarzenia tego typu nazywane są Supra i przewodzonym przez mężczyznę o nazwie Tamada. Pierwszy toast stawiany jest za pokój na świecie, a ostatni – za wszystko co święte. Na koniec warto wspomnieć o gruzińskiej legendzie o tym, jak podczas rozdzielania ziemi przez Boga, Gruzini biesiadowali zamiast stać w kolejce. W rezultacie, Bóg przekazał im kawałek swojego raju.