Skóra naczynkowa jest niezwykle wrażliwa i wymaga specjalnej troski. Jej charakterystyczną cechą są czerwone i popękane naczynka na twarzy, które są wynikiem zbyt cienkich naczyń włosowatych, niezdolnych do wytrzymania ciśnienia krwi. Aby zaspokoić potrzeby tak delikatnej skóry, konieczne jest szczególne skupienie na jej pielęgnacji, przy czym pomocne mogą okazać się maseczki.
Skóra naczynkowa posiada charakterystyczne cechy, takie jak słabe i mało elastyczne naczynia krwionośne. Pojawiające się na niej pojedyncze różowe pajączki, najczęściej w okolicy nosa i policzków, mogą z czasem zmienić kolor na czerwony lub nawet bordowy. Podczas wysiłku fizycznego czy w wyniku zmian temperatury, te defekty stają się jeszcze bardziej widoczne. Cierpią na nią głównie kobiety, co jest efektem działania estrogenu – hormonu powodującego rozkurczanie naczyń krwionośnych. Predispozycje genetyczne oraz negatywny wpływ środowiska również odgrywają istotną rolę. Warto dodać, że skóra naczynkowa jest podatna na rozwój trądziku różowatego, który często towarzyszy grudki i wypryski.
Skóra z delikatnymi i skłonnymi do pękania naczynkami krwionośnymi wymaga specjalistycznego podejścia w pielęgnacji, które jednak nie musi być trudne ani skomplikowane. Należy unikać produktów kosmetycznych zawierających alkohol czy gruboziarniste peelingi, które mogą podrażnić cerę. Niezalecane są również mocno zasychające maseczki oraz produkty o silnym działaniu. Dodatkowo, podczas dbania o skórę naczynkową powinno się zrezygnować z używania ciepłej wody z kranu i mocnego przecierania twarzy ręcznikiem. Nagłe zmiany temperatury oraz długotrwałe przebywanie na słońcu lub mrozie mogą również negatywnie wpływać na kondycję cery.
A co powinno znaleźć się w codziennej rutynie pielęgnacyjnej? Przegotowana lub mineralna woda, delikatne mleczka oraz toniki dedykowane skórze naczynkowej będą doskonałym wyborem. Nie zapomnijmy też o odpowiednich kosmetykach do makijażu, najlepiej hypoalergicznych i z minimalną ilością barwników. W naszej kosmetyczce powinny znaleźć się również kremy i maseczki dedykowane skórze naczynkowej. Zawsze warto przeprowadzić próbę uczuleniową przed użyciem nowego produktu. Dla skóry naczynkowej kluczowe jest również ochrona przed słońcem, dlatego warto zaopatrzyć się w kosmetyki z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Dodatkowo, picie dużej ilości wody mineralnej oraz dieta bogata w witaminy i minerały pozytywnie wpłyną na wygląd naszej cery.