Uczucie pieczenia w klatce piersiowej może być symptomem różnego rodzaju dolegliwości. Ten rodzaj bólu, który może mieć związek zarówno z chorobami serca i płuc, jak i z problemami z przewodem pokarmowym czy układem kostno-stawowym, często bywa niepokojący dla pacjenta. Szczególnie niepokojące jest uczucie pieczenia lokalizowane za mostkiem – w takim przypadku niezbędne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem, aby wykluczyć choroby o potencjalnie poważnym zagrożeniu dla zdrowia i życia pacjenta, takie jak zawał serca.
Częstym pytaniem pacjentów jest, czy ból piekący w klatce piersiowej jest objawem niedokrwienia serca? Ten dyskomfortowy rodzaj bólu może faktycznie mieć swoje źródło we wszystkich strukturach klatki piersiowej.
Należy jednak pamiętać, że najczęstsze sercowe przyczyny powodujące uczucie pieczenia w klatce piersiowej to:
– Dławica piersiowa, która jest charakterystyka dla przejściowego niedokrwienia mięśnia sercowego. Ból tej choroby jest najczęściej lokalizowany za mostkiem i może promieniować do szyi, żuchwy, ramion czy nadbrzusza. Oprócz charakteru piekącego, ból może być również odczuwany jako ściskający lub gniotący, a jego czas trwania zwykle nie przekracza 15 minut. Istnieje wiele czynników wywołujących tak zwaną dławicę piersiową i uczucie pieczenia za mostkiem, wśród których można wymienić wysiłek fizyczny, stres, zimne powietrze czy obfity posiłek. Ból ten ustępuje zazwyczaj po zaprzestaniu wysiłku lub po przyjęciu nitrogliceryny.
– Zawał serca (znany również jako niestabilna dławica piersiowa) to sytuacja podobna do dławicy, gdzie mamy do czynienia z niedokrwieniem mięśnia sercowego. Jednak w przeciwieństwie do dławicy ból nie ustępuje po zastosowaniu nitrogliceryny lub przerwaniu wysiłku. Przedłużający się brak odpowiedniego przepływu krwi do serca prowadzi do martwicy mięśnia sercowego i bez natychmiastowej diagnostyki oraz interwencji medycznej może stanowić bardzo duże zagrożenie dla życia pacjenta. Ból w zawałach serca jest podobny do tego występującego w dławicy piersiowej – ból za mostkiem ma charakter piekący, ściskający i/lub gniotący, a także często promieniuje do szyi, żuchwy, ramion czy nadbrzusza. Czas trwania bólu jest zdecydowanie dłuższy (ponad 30 minut) i mogą towarzyszyć mu dodatkowe objawy takie jak: duszność, poty, osłabienie, nudności, wymioty lub utrata przytomności.