Boże Narodzenie jest uroczyście obchodzone na całym świecie, lecz nie zawsze w identyczny sposób. W grudniu, kiedy północna część globu jest otulona zimowym chłodem, a częstokroć i śniegiem, południowy rejon cieszy się pięknem letnich miesięcy. Chciałbym przedstawić Państwu pięć niecodziennych zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem, które mogą zaskoczyć.
Boże Narodzenie to dla wielu najważniejsze święta w ciągu roku. W Polsce celebrujemy je przez trzy dni: Wigilię Bożego Narodzenia oraz Pierwszy i Drugi Dzień Świąt. Każda rodzina ma swoje własne, osobiste tradycje. Większość Polski jednak obchodzi te święta w podobny sposób, gdzie domy są ozdobione choinkami, a na wigilijnym stole dominują dania postne, takie jak karp czy barszcz z uszkami. Ale jak wygląda Boże Narodzenie w innych częściach świata? Niektóre z tych tradycji mogą być dla nas naprawdę niespodziewane.
Austria – Tradycje świąteczne pełne emocji. W Austrii, dzieci (i nie tylko one) wyczekują na przybycie Świętego Mikołaja. Jak jednak okazuje się, ich święto Mikołajek wygląda inaczej niż w innych miejscach na świecie. W tym dniu młodzi mężczyźni przebierają się za Krampusa – demoniczne alter ego Mikołaja. Krampus, będący połączeniem człowieka i kozy, charakteryzuje się przerażającą maską i diabelskimi rogami. Zgodnie z austriackimi wierzeniami, na początku grudnia, Krampus pojawi się, aby zabrać do worka dzieci, które były niegrzeczne. Porównując to z karą w postaci rózgi, ta kara zdaje się być nieco bardziej surowa.
Jeśli chodzi o wartości odżywcze aronii to są one szczególnie bogate w witaminę C, E i K, a także zawierają dużo potasu i żelaza. Jeśli spojrzeć na zawartość polifenoli, niewiele jest owoców które mogą konkurować z aronią pod względem obecności procyjanidyn, antocyjan oraz kwasów fenolowych. Zwrócić należy uwagę, że koncentracja antocyjan, kwasu chlorogenowego oraz neochlorogenowego jest faktycznie większa w soku z aronii niż w samych owocach.